Pizza Neapolitańska w Warszawie

 Pizza neapolitańska - prostota, jakość, tradycja 

http://neapolka.pl

Miękkie i delikatne ciasto, aromatyczne charakterystycznie kwaskowate pomidory San Marzano spod wzgórz Wezuwiusza, delikatna Mozzarella di Bufala  z mleka wypasających się w Kampanii bawolic lub mozzarelli Fior di Latte z mleka krowiego, oliwa z oliwek Extra Vergine... dodajmy do tego sposób przygotowania oparty na wieloletnim doświadczeniu włoskich rzemieślników, ceramiczny piec rozgrzany drewnem do niemalże 500 stopni i oto jest: oryginalna i niepowtarzalna pizza neapolitańska.

Dziś miłośnicy pizzy mogą jej na szczęście skosztować bez konieczności podróży do Neapolu. :) Włoscy mistrzowie stoczyli jednak długą walkę, by nikt nie bezcześcił ich wyrobu! I tak w 2009 roku nazwa "pizza neapolitańska" została zastrzeżona przez KE jako wyrób tradycyjny, a sama pizza neapolitańska, wraz z całą kulturą jej przygotowania, została w 2017 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Dziś, by nazwać pizzę neapolitańską, trzeba spełnić szereg surowych wymagań. 

Pizza Neapolitańska

Jak wygląda prawdziwa pizza neapolitańska? pizza neapolitańska ma nieregularny kształt i ok. 32 cm średnicy. Ranty są napompowane i lekko przypalone (ale nie chrupiące!), podczas gdy środek pizzy jest cienki i mokry. Dodatki są proste, a ich ilość minimalna. 

 

Przygotowanie pizzy neapolitańskiej to prawdziwa kulinarna sztuka! Zacznijmy od ciasta, które stanowi najbardziej charakterystyczny element, ale także największe wyzwanie. To tylko 4 składniki: mąka, woda, drożdże i sól, które musimy przygotować...perfekcyjnie. Przede wszystkim nic nie jest przypadkowe: używamy włoskiej mąki o drobno zmielonej strukturze (typ 00) i wysokiej zawartości glutenu, dzięki czemu otrzymamy odpowiednio elastyczne ciasto o doskonałym nawodnieniu. Po wyrobieniu ciasta, bardzo ważne jest by odpowiednio wyrosło i dojrzało, zajmuje to 8-24h w zależności od proporcji składników i miejsca przechowywania. Ważna jest także...pogoda i wilgotność powietrza. Tutaj nie ma sztywnego, uniwersalnego przepisu, ale trzeba polegać na swojej wiedzy i doświadczeniu. Wymaga to nie lada kunsztu! Tak samo jak uformowanie pizzy z poporcjowanych wcześniej kulek: należy rozpychać ciasto od środka, tak by odpowiednio napowietrzyć ranty (to dzięki temu zyskamy słynne przypalenia, tzw. "plamki geparda") i uzyskać cienki niczym pergamin środek pizzy. Następnie nakładamy składniki według preferencji i pizza jest gotowa do wypieku. 

Czy mogę sam wykonać prawdziwą neapolitańską pizzę w domu? Jeśli do tej pory zadawaliście sobie to pytanie, to czas na odpowiedź: nie. Wypiek odbywa się bowiem w temperaturze około 470 stopni, w opalanym drewnem piecu. Trwa jedynie 60-90 sekund! Nasz piec został wykonany w Neapolu, przez specjalizującego sie w tym rzemieślnika. 

Napoletana, czyli pizza która...nie przyjeżdża gorąca. I nie jest to nasz błąd czy zaniedbanie! Chociaż pizza wyjeżdża do Ciebie tuz po wypieczeniu, w odpowiednim kartonie i termicznej torbie, może zdarzyć się, że nie dojedzie gorąca. Dzieje się tak dlatego, że cienkie ciasto nie jest w stanie utrzymać przez dłuższy czas wysokiej temperatury. Dobra wiadomość jest taka, że może ją szybko złapać ponownie, bez uszczerbku na smaku i jakości. Oto jak łatwo podgrzać neapolitanę w domowym zaciszu: możesz zrobić to w piekarniku: rozgrzej go do 180 stopni i włóż pizzę na kilka minut. Szybsza opcja: rozgrzej dużą patelnię, ostrożnie przełóż na nią swoją pizzę, zmniejsz gaz i trzymaj parę minut pod przykryciem. Gotowe! :)

 

co jeszcze znajdziesz w naszej pizzy? Choć oryginalnie pizza neapolitańska występowała w dwóch podstawowych wariantach: Margherita i Marinara, dziś nikt nie jest już tak restrykcyjny i na pizzy układa się również inne dodatki: oczywiście tylko oryginalne, włoskie produkty! By jednak w pełni delektować się ich smakiem, na pewno nie warto przesadzić z ich ilością. :) 

 

 

Polecamy pizzę neapolitańską w restauracji Neapolka przy ul. Nieszawskiej w Warszawie http://neapolka.pl

 

 

Czym charakteryzuję się pizza neapolitańska? Czy jest to pizza inna niż wszystkie?

 

Pizza neapolitańska to powszechnie znana i ceniona na całym świecie pizza, której receptura wywodzi się z Neapolu - włoskiego miasta, które jest uznawane za kolebkę pizzy. Co sprawia, że pizza neapolitańska jest tak wyjątkowa i wyróżnia się na tle innych rodzajów pizzy?

Po pierwsze, pizza neapolitańska to prawdziwa pizza rzemieślnicza, przygotowywana z wielką starannością i dbałością o każdy detal. Ciasto jest wyrabiane ręcznie, a do jego przygotowania używa się wyłącznie kilku prostych składników - mąki, wody, drożdży i soli. Wszystko po to, aby uzyskać ciasto o doskonałej konsystencji, cienkie i sprężyste, z chrupiącym brzegiem i miękką środkową częścią.

Po drugie, pizza neapolitańska ma swój unikalny smak, dzięki zastosowaniu wyłącznie najlepszych składników. Sos pomidorowy przygotowywany jest z najlepszych pomidorów San Marzano, które są słodkie i aromatyczne, a na wierzch dodaje się kawałki prawdziwej mozzarelli z bawoliego mleka.

Po trzecie, pizza neapolitańska ma swoje własne standardy, które określają, jak powinna być przygotowana, aby była uznawana za oryginalną. Ciasto powinno mieć określoną grubość, składniki powinny być ułożone w odpowiedni sposób, a pizza powinna być przygotowana i pieczona w specjalnym piecu, który pozwala na uzyskanie unikalnego smaku i chrupiącej konsystencji.

Wszystkie te elementy składają się na to, że pizza neapolitańska jest pizzą niepowtarzalną i wyróżniającą się na tle innych rodzajów pizzy. To pizza dla prawdziwych smakoszy, którzy cenią sobie autentyczność, tradycję i pasję, jaką włożono w jej przygotowanie. Spróbuj oryginalnej pizzy neapolitańskiej i przekonaj się, dlaczego jest ona inna niż wszystkie!